Je rechten
bab449ae-2477-46b3-8fca-27c4c5741bd6
https://www.hetacv.be/je-rechten
true
Actualiteit
59ea6a04-d5cb-49bb-86bf-262457cb04b8
https://www.hetacv.be/actualiteit
true
Diensten
c7cddb17-187f-45c2-a0e2-74c299b8792b
https://www.hetacv.be/dienstverlening
true
ACV lidmaatschap
abbb02d8-43dd-44b5-ae75-3cd90f78f043
https://www.hetacv.be/lid-worden
true
Het ACV
c62ac78b-1aa2-4cb9-a33b-59e6fc085fb4
https://www.hetacv.be/het-acv
true
Contacteer ons
7f7bdd4f-c079-401e-a1bf-da73e54f00c2
https://www.hetacv.be/contacteer-ons/contactpagina
true
Word nu lid

Menswaardig ouder worden, maar hoe dan?

ACV Puls begrijpt de noodkreet van de directeurs van de woonzorgcentra. Hun open brief zegt hardop wat werknemers al veel langer voelen: er is geen toekomstplan. Hun oproep is niet vrijblijvend, maar moet ernstig genomen worden. Daarom beraadt ACV Puls zich om hun geplande acties mee te ondersteunen.

De overheid wil dat ouderen langer thuis kunnen blijven, maar niemand legt uit hoe dat dan moet. Wat met aangepaste woningen, thuiszorg, mantelzorg en de rol van de woonzorgcentra? En vooral: hoe ondersteunen we de medewerkers die vandaag al op hun tandvlees lopen?

“Medewerkers hebben recht op jobzekerheid, én op kwaliteit. Vandaag is die onvoldoende. Die zorgen delen we met de bewoners.”Bart Thys, sectorverantwoordelijke ouderenzorg bij ACV Puls. Het personeel van de ouderenzorg staat onder hoge druk. Die wordt door de demografische evolutie in de komende jaren niet minder. De sector heeft te kampen met onderbestaffing, hoge werkdruk en stijgende zorgzwaarte. Nieuwe collega’s vinden is moeilijk en de uitstroom blijft groot.

Tegelijk worden mensen geacht langer, harder en flexibeler te werken, terwijl de mogelijkheden om tijdelijk minder te werken wegvallen. Het is onrealistisch en onrechtvaardig om dan te verwachten dat families nóg meer zorg opnemen voor ouders of grootouders, of andere mensen met zorgnoden.

ACV Puls deelt de analyse van de directies: er is dringend nood aan een breed, eerlijk en realistisch toekomstplan. Niet enkel voor ouderen, maar ook voor de mensen die in de sector werken. Een goede langetermijnvisie, daar staan voldoende middelen tegenover. Die moeten er niet alleen voor zorgen dat er meer mensen in de sector aan de slag gaan, maar ook dat meer mensen op een gezonde manier aan de slag blijven.

Volgens Bart Thys is de situatie duidelijk genoeg:  “We zitten op een kantelpunt. Wie vandaag zorgt, kan dat niet blijven doen zonder perspectief. Als er geen doordachte keuzes worden gemaakt, staan er ons nog drama’s te wachten.”

Want zonder helder plan, zonder versterking van de sector en zonder echte waardering voor wie zorgt, blijft menswaardig ouder worden een belofte die de regering onmogelijk kan waarmaken. Het is tijd voor duidelijkheid, en tijd voor een toekomstplan dat ouderen én zorgverleners vooruithelpt.

Je centrale op sociale netwerken