Je rechten
bab449ae-2477-46b3-8fca-27c4c5741bd6
https://www.hetacv.be/je-rechten
true
Actualiteit
59ea6a04-d5cb-49bb-86bf-262457cb04b8
https://www.hetacv.be/actualiteit
true
Diensten
c7cddb17-187f-45c2-a0e2-74c299b8792b
https://www.hetacv.be/dienstverlening
true
ACV lidmaatschap
abbb02d8-43dd-44b5-ae75-3cd90f78f043
https://www.hetacv.be/lid-worden
true
Het ACV
c62ac78b-1aa2-4cb9-a33b-59e6fc085fb4
https://www.hetacv.be/het-acv
true
Contacteer ons
7f7bdd4f-c079-401e-a1bf-da73e54f00c2
https://www.hetacv.be/contacteer-ons/contactpagina
true
Word nu lid

Werkloosheidshervorming Arizona: geen uitstel door het Grondwettelijk Hof, maar de nietigverklaring wordt nog onderzocht!

Persbericht in gemeenschappelijk vakbondsfront

Eind oktober heeft het gezamenlijke vakbondsfront (ACV, ABVV, ACLVB), samen met een aantal middenveldorganisaties, een beroep tot nietigverklaring ingediend, samen met een verzoek tot opschorting van de werkloosheidshervorming van de Arizonaregering. Het Grondwettelijk Hof oordeelt dat er geen reden is om de uitsluitingen in fasen te schorten, in afwachting van haar analyse van de nietigverklaring.

De vakbonden en het maatschappelijk middenveld betreuren dat het Grondwettelijk Hof op basis van de door de verzoekers aangeleverde elementen niet kon erkennen dat er sprake was van een moeilijk te herstellen ernstig nadeel. Dit nadeel was namelijk een voorwaarde om de hervorming tijdelijk te kunnen opschorten. 

Deze uitspraak staat echter niet in de weg dat het Hof, na een grondiger analyse van de argumenten van de vakbonden en het middenveld, de hervorming, geheel of gedeeltelijk, later alsnog nietig kan verklaren.  Deze uitspraak zal volgen voor het einde van dit jaar.

Het feit dat de hervorming niet werd uitgesteld, in afwachting van een beslissing over de nietigverklaring, zal jammer genoeg duizenden gezinnen nog verder in het ongewisse laten en hen mogelijks in een blijvende armoede duwen. Ter herinnering: de hervorming voorziet dat zo’n 180.000 uitkeringsgerechtigden tegen 1 juli 2027 worden uitgesloten. Dit terwijl velen van hen enkel kunnen terugvallen op de solidariteit van hun gezinsleden. 

De vakbonden en het middenveld blijven steun verlenen aan wie zwaar getroffen wordt door de Arizona-hervorming. We blijven nog meer actievoeren voor een herstel en versterking van de solidariteit en de sociale bescherming, zodat iedereen een menswaardig leven kan leiden. 

Vakbonds- en middenveldorganisaties betreuren dat hun meest fundamentele zorgen over deze hervorming niet werden gehoord. Ze betreuren eveneens de beslechting van het hoogste gerechtshof van België te moeten vragen, om duidelijk te maken dat mogelijks meerdere bepalingen van deze hervorming onwettig zijn. 

De vakbonden en het middenveld hopen dat de beslissing van het Hof over de nietigverklaring de regering zal dwingen om haar plannen te herzien. Deze hervorming is namelijk een schending van het sociale pact waarop het sociaaleconomische evenwicht van onze samenleving sinds het einde van WOII werd opgebouwd. De hervorming ontkent de structurele factoren van uitsluiting, negeert het feit dat veel vrouwen deeltijds moeten werken om voor hun gezin te zorgen en houdt onvoldoende rekening met velen die noodgedwongen onregelmatige tewerkstelling hebben. De hervorming is ook blind voor het gebrek aan jobs, waarmee alle werkzoekenden hun plaats op de arbeidsmarkt zouden vinden. De hervorming dreigt tienduizenden mensen langdurig in een precaire situatie te duwen, wat hun gezinnen erg kwetsbaar maakt en voor meer ongelijkheid zorgt. 

Vakbonds- en middenveldorganisaties, verenigd in hun engagement voor mensenrechten en een duurzame sociale zekerheid, vechten met klem de grondwettelijkheid verder aan. Deze hervorming gebeurt overhaast, is onrechtvaardig en in strijd met de fundamentele verplichtingen van de Belgische staat.

De vakbonden analyseren momenteel het arrest tot in het detail.

Lijst van organisaties en verenigingen die het beroep hebben ingesteld:

  • ACV
  • ABVV
  • ACLVB
  • Ligue des droits humains
  • BAPN
  • Netwerk tegen armoede
  • CSCE
  • Hart boven hard
  • Ligue des familles
  • Solidaris (l'union nationale des mutualités socialistes)
  • Vie féminine
  • Soralia
  • Femma
  • Furia
  • Jeunes FGTB
  • Jong ACV
  • Jeunes CGSLB
  • SAAMO
  • TSE