23-12-2025
Je loon stijgt met 2,21 % + alles over je sectorakkoord
Voor de meer dan 38.000 bedienden die werken in de sector vrije beroepen (pc 336) werd op 15 december 2025 een sectorakkoord afgesloten. Wat zit er in voor jou?
Loonindexering
Werk je in een onderneming zonder automatische loonindexering en verdien je meer dan het sectoraal minimumloon? Dan wordt:
- je maandloon, begrensd op een voltijds maandloon van € 3.500, op 1 januari 2026 verhoogd met 2,21 % .
- Je maandloon, begrensd op een voltijds maandloon van € 3.500, op 1 januari 2027 aangepast in functie van de reële evolutie de gezondheidsindex in het jaar 2026 .
Hoger instaploon voor vrije beroepers in loondienst
Vanaf 1 januari 2026 geldt voor vrije beroepsbeoefenaars in loondienst een minimum instaploon van € 2.244,25 bruto (103% van het sectoraal minimumloon).
Studentenbarema verdwijnt
Jobstudenten krijgen vanaf 1 januari 2026 een minimumloon van € 2.069,94, ongeacht hun leeftijd.
Tijdskrediet
Wil je tijdelijk minder werken om voor je gezin te zorgen, een opleiding te volgen of palliatieve zorg te verlenen? Dan kan je tijdskrediet nemen:
- Vanaf 3 jaar anciënniteit: tot 24 maanden voltijds of halftijds.
- Vanaf 5 jaar anciënniteit: tot 36 maanden voltijds of halftijds.
- Vanaf 8 jaar anciënniteit: tot 51 maanden voor zorgmotieven en 36 maanden voor opleiding.
Deze regeling loopt tot 30 juni 2029.
Landingsbanen
Vanaf 55 jaar en 5 jaar anciënniteit kan je je werk verminderen met 1/5e of 1/2e als je:
- Minstens 35 jaar gewerkt hebt,
- Of een erkend zwaar beroep doet,
- Of 20 jaar nachtarbeid hebt verricht.
Ook deze regeling loopt tot 30 juni 2029.
Aanmoedigingspremie
De sector blijft deelnemen aan het Vlaamse systeem van extra aanmoedigingspremies.
Deze cao werd verlengd tot 30 juni 2029
Mobiliteit
Vanaf 1 oktober 2026 verhogen we de fietsvergoeding van 27 cent naar 32 cent per effectief afgelegde kilometer, met een max. van 12,80 EUR [max.40 kilometer heen en terug] per arbeidsdag.
De tussenkomst van de werkgever in het treinvervoer wordt op 1/1/2026 verhoogd naar 80% van je treinabonnement (2de klasse) terug te betalen. De sector beveelt zijn ondernemingen ook aan om gebruik te maken van een derdebetalersregeling met de NMBS, dan legt de overheid de resterende 20% bij en kan je dus kosteloos gebruik maken van woon-werkverkeer met de trein.
Extra rouwverlof vanaf 2026
Vanaf 1 januari 2026 krijg je in twee situaties 2 extra dagen klein verlet bovenop wat wettelijk voorzien is:
Bij overlijden van je partner of (stief)kind: in totaal 12 dagen (waarvan 3 rond de begrafenis en 9 binnen het jaar).
Bij overlijden van je vader of moeder: in totaal 5 dagen (waarvan 3 rond de begrafenis en 2 binnen het jaar).
Je kan in overleg met je werkgever afwijken van deze periodes.
