Stop de versnippering van politiediensten
Als vakbond zijn het welzijn en de veiligheid van werknemers onze eerste zorg. De voorbije weken hebben we moeten vaststellen dat de veiligheid van de werknemers in en om de Antwerpse haven niet vanzelfsprekend is. De regering trok de middelen voor drugsopsporing op wat resulteert in meer drugvangsten door de douane. Maar: meer drugvangsten betekent ook meer risico’s voor de veiligheid van de douaniers. De criminele organisaties gaan steeds gewelddadiger te werk om in beslag genomen drugs te recupereren.
Om de risico’s voor het personeel in te schatten biedt de wet welzijn op het werk, en meer bepaald het risicobeheersingssysteem een kapstok. En precies daar wringt het schoentje in de escalerende war on drugs. Wanneer de overheid als werkgever, vaststelt dat de risico’s waaraan je je personeel blootstelt toenemen, moet ze dringend reageren.
Er zijn dan verschillende opties. Een eerste zou kunnen zijn dat je de opdracht niet meer uitvoert. Uiteraard kan dat niet. De war on drugs is maatschappelijk te belangrijk en in die zin zelfs een kerntaak van de overheid. Een tweede optie is een bijsturing van de preventiemaatregelen zodat de risico’s voor het personeel dalen. Daar passeren nu de wildste scenario’s . Uiteraard moeten onze douaniers en politiemensen met het juiste materiaal uitgerust zijn. We mogen maar hopen dat er voldoende kogelwerende vesten, wapens, gepantserde voertuigen en communicatiemiddelen zijn. We mogen maar hopen dat er voldoende en goedopgeleide collega’s zijn om al de taken uit te voeren. We mogen maar hopen dat er in elke haven diensten uitgebouwd worden om de war on drugs aan te pakken. Helaas, we weten beter. De oprichting van een bijzonder interventieteam binnen douane lijkt ons niet veel meer dan een stunt om de aandacht af te leiden de grote malaise bij de veiligheidskorpsen: het chronische personeelstekort en onvoldoende, verouderd materiaal. Men vergeet blijkbaar dat voor een bijzonder interventieteam veel meer nodig is dan enkele collectieve wapens. Wat wij vragen, en dat doen we al jaren, is een échte investering in deze diensten. Breng de douane en de politie op volledige getalsterkte. Voorzie hen van het beste materiaal en de beste opleiding en zorg voor voldoende en juiste opvang en nazorg voor de gevallen waarin het toch fout loopt. is. Pas dan zullen onze mensen beter beschermd zijn tegen de risico’s. De oprichting van een speciale interventie-eenheid binnen de douane is niet de oplossing. Er zijn al speciale eenheden bij zowel de federale als de lokale politie. Nu nog een extra (mini-) politiedienst oprichten binnen de douane is enkel een verdere versnippering van het politielandschap die de coördinatie tussen de diensten enkel moeilijker maakt. In plaats van een nieuwe eenheid op te richten pleiten wij als vakbond ervoor om de bestaande en operationele eenheden bij de politie uit te breiden en te versterken en die dan samen met de douane in te zetten. Niet alleen structureel en operationeel een betere oplossing, maar ook wat timing betreft: de tijd die nodig is om een volledig operationeel korps op te zetten, mag niet onderschat worden.
Een afgeleide optie is het sneller wegnemen van de drugs. Door die sneller te vernietigen of onbruikbaar te maken, verkort de blootstelling aan de dreiging. Zoek dus manieren om de drugs onmiddellijk na aantreffen te kunnen vernietigen. Dat zou alvast zwaar bewapend transport of beveiligde opslag vermijden en dus de druk en het risico voor douaniers kunnen vermijden. Echter zijn hiervoor middelen en mensen nodig om de partijen van meerdere ton onmiddellijk onklaar te maken.
Een overheid die meent wat ze beweert over de war on drugs, investeert in haar diensten en in haar mensen.
Een overheid die meent wat ze beweert over de war on drugs beschermt en beveiligt haar burgers en dus zeker ook haar personeel.
Johan Lippens, verantwoordelijke Federaal Team ACV Openbare Diensten
Joery Dehaes, verantwoordelijke Politiewerking ACV Openbare Diensten
