Je rechten
bab449ae-2477-46b3-8fca-27c4c5741bd6
https://www.hetacv.be/je-rechten
true
Actualiteit
59ea6a04-d5cb-49bb-86bf-262457cb04b8
https://www.hetacv.be/actualiteit
true
Diensten
c7cddb17-187f-45c2-a0e2-74c299b8792b
https://www.hetacv.be/dienstverlening
true
ACV lidmaatschap
abbb02d8-43dd-44b5-ae75-3cd90f78f043
https://www.hetacv.be/lid-worden
true
Het ACV
c62ac78b-1aa2-4cb9-a33b-59e6fc085fb4
https://www.hetacv.be/het-acv
true
Contacteer ons
7f7bdd4f-c079-401e-a1bf-da73e54f00c2
https://www.hetacv.be/contacteer-ons/contactpagina
true
Word nu lid

Huishoudhulpen kunnen stijgende brandstofprijzen niet meer slikken

©Shutterstock

De acties van de huishoudhulpen in het kader van de “grote schoonmaak” van de dienstencheque-sector gaan verder! Deze week werd er op dinsdag actie gevoerd bij Greenhouse in Waregem en op donderdag bij Trixxo in Bastogne. I

Greenhouse maakte de voorbije 5 jaar meer dan 12 miljoen winst en deelde bijna 8 miljoen uit aan de aandeelhouders. Sinds de oprichting werd al meer dan 25 miljoen aan dividenden uitgekeerd. Trixxo maakte 5 miljoen euro winst in 2020, kocht ondertussen een hele reeks andere dienstenchequebedrijven op én werd sponsor van de Trixxo-Arena. Desondanks beweren deze bedrijven dat ze geen geld hebben om de verplaatsingsvergoedingen te verhogen. Een schande ! 

De financiële situatie van deze bedrijven steekt schril af tegenover de situatie van de huishoudhulpen, die stilaan onhoudbaar wordt. Een combinatie van lage lonen, hoge verplaatsingskosten en onwerkbaar werk maakt van huishoudhulp één van de meest precaire jobs. Maar met de stijgende prijzen aan de pomp en in de winkels, verergert de situatie van de huishoudhulpen zienderogen. 

Moeten kiezen tussen een doktersbezoek voor je zieke kind of enkele liters benzine zodat je kan gaan werken? Dat soort keuzes vormen de harde realiteit van heel wat huishoudhulpen op dit ogenblik. Al een half jaar voeren de werkneemsters uit de dienstencheques acties voor betere lonen en verplaatsingsvergoedingen. Uit onderstaande getuigenissen blijkt duidelijk dat hun eisen legitiem zijn. Zeker nu de brandstofprijzen de pan uit swingen. Ondertussen blijft het muisstil aan werkgeverszijde.

De afgelopen weken bereikten ons steeds meer schrijnende getuigenissen van deze werkneemsters. 

“Als mijn auto stuk is, kan ik me geen nieuwe permitteren. Elke onverwachte uitgave zoals een specialist raadplegen is er één te veel. Dat betekent voor me letterlijk een maaltijd minder. Het is toch niet normaal dat ik geen boodschappen kan betalen terwijl ik een job heb?”, aldus Laetitia. Als huishoudhulp heeft ze het reeds moeilijk om de eindjes aan elkaar te knopen. De stijgende energie- en brandstofprijzen bezorgen haar zeer veel extra zorgen.

Ook Angela (moeder van vier kinderen) heeft erg veel stress omdat ze financieel gedwongen is om bij haar ex-man te blijven wonen: “Ik betaal € 450 per maand om mijn auto te kunnen afbetalen. Die heb ik nodig voor mijn job, een job waarmee ik € 1400 netto per maand verdien. Ik was gescheiden van mijn man, maar door de stijgende prijzen ben ik terug bij hem moeten intrekken omdat ik het financieel niet kan bolwerken.” 

****

 Om de twee jaar onderhandelen de verschillende sectoren over betere loon -en arbeidsvoorwaarden. De sector van de dienstencheques is de enige die nog geen sociaal akkoord bereikt heeft voor de periode ’21-’22. Ondanks het feit dat de huishoudhulpen al meerdere keren op straat kwamen, weigert Federgon (de federatie van uitzend -en dienstenchequebedrijven) om met iets extra over de brug te komen. En dat terwijl de commerciële dienstenchequebedrijven mooie winsten hebben gemaakt. 

In de dienstencheques betalen de werknemers voor het grootste deel zelf hun verplaatsingen en parkeerbonnen. De vergoeding van € 0,13 per kilometer die ze ontvangen dekt deze kosten niet. Eind vorig jaar ging ongeveer 10 % van hun inkomen verloren aan verplaatsingskosten voor hun werk. Met de stijgende brandstofprijzen zal dat jammer genoeg nog een pak meer zijn. 

Daarom gaat de grote schoonmaak in de sector verder! De huishoudhulpen hebben nú immers een oplossing nodig!