Staking in alle Belgische gevangenissen

Vanavond om 22 u. start een 24u-staking in alle Belgische gevangenissen. De actie gaat uit van het gemeenschappelijk vakbondsfront.
De reden voor deze staking is het uitblijven van adequate maatregelen om het bevolkingscijfer procentueel te doen dalen. Hierdoor kan de veiligheid in de penitentiaire inrichtingen niet meer gegarandeerd worden.
De chronische overbevolking zorgt onder andere voor veel agressie binnen de gevangenismuren. Dat zorgt er ook voor dat sommige gedetineerden in de anonimiteit belanden. De daarbij gepaarde verhoging van de werkdruk, in combinatie met personeelstekort, zorgt dat de 'sociale controle' enigszins verdwijnt. De wet van de sterkste krijgt dan makkelijker vrij spel in de gevangenissen.
Het verlengd penitentiair verlof werd door de minister als oplossing voorgesteld. We zullen dit evalueren op zowel de werkdruk als op de impact op het bevolkingscijfer. We kijken uit naar de eerste resultaten.
We blijven vragen:
- om het nationale bevolkingscijfer onmiddellijk te laten zakken onder de 12.000 ;
- om in te zetten op elektronisch toezicht en eveneens het creëren van bijkomende plaatsen in de reguliere psychiatrie, om een betere doorstroming te voorzien van geïnterneerden in de forensische zorginstellingen ;
- in te zetten op, en het bijsturen van, de reeds genomen maatregelen om de gevangenispopulatie op termijn terug te schroeven tot een humaan en werkbaar niveau richting de 10.700.
Het is hoog tijd dat alle betrokken actoren hun verantwoordelijkheid nemen.