Je rechten
bab449ae-2477-46b3-8fca-27c4c5741bd6
https://www.hetacv.be/je-rechten
true
Actualiteit
59ea6a04-d5cb-49bb-86bf-262457cb04b8
https://www.hetacv.be/actualiteit
true
Diensten
c7cddb17-187f-45c2-a0e2-74c299b8792b
https://www.hetacv.be/dienstverlening
true
Lid worden
abbb02d8-43dd-44b5-ae75-3cd90f78f043
https://www.hetacv.be/lid-worden
true
Het ACV
c62ac78b-1aa2-4cb9-a33b-59e6fc085fb4
https://www.hetacv.be/het-acv
true
Contacteer ons
7f7bdd4f-c079-401e-a1bf-da73e54f00c2
https://www.hetacv.be/contacteer-ons/contactpagina
true
Word nu lid

Geen kladbladen meer tijdens testen Selor?

Selor wil het gebruik van kladbladen tijdens PC-testen afschaffen, tenzij de sollicitant het uitdrukkelijk en met een speciaal attest aanvraagt. Maar dat laatste is stigmatiserend, vinden de vakbonden. Zij willen de kladbladen behouden zodat de testen toegankelijk blijven voor alle mensen.

Selor baseert haar standpunt op een studie die niet werd overhandigd aan de vakbonden maar waarvan ze een klein stukje hebben kunnen inkijken. De studie geeft aan dat het gebruik van kladbladen de test mogelijk kan verstoren en pleit ervoor om de testen zodanig aan te passen dat ze oplosbaar zijn zonder een kladblad. Dat laatste is Selor van plan voor de testen abstract redeneren.

Daarnaast kregen de vakbonden ook een aantal cijfergegevens van metingen die Selor zelf uitvoerde. Maar die metingen werden enkel gedaan voor proeven van niveau A en B. ook werd er slechts gekeken of er een verschil was in slaagpercentages (mediaan, geen gemiddelde) volgens leeftijd of geslacht wanneer een kladblad al dan niet kon worden gebruikt. Wat niet het geval was.

Problematisch is dat er geen onderzoek werd gedaan naar eventuele verschillen voor niveau C of voor mensen met een verstoring van het werkgeheugen. Een verstoring van het werkgeheugen treedt onder andere op bij mensen die een (al of niet erkende) aandachtsdeficiëntie-/hyperactiviteitsstoornis (ADHD) hebben, die specifieke leerstoornissen zoals dyslexie, dyscalculie, of autismespectrumstoornis hebben, of bij wie er sprake is van coördinatieontwikkelingsstoornissen (DCD) en neurocognitieve stoornissen, bijvoorbeeld door traumatisch hersenletsel of medicatiegebruik zoals chemotherapie. Dat is bij ongeveer 10 % van de schoolgaande kinderen het geval, wat een indicatie geeft van de mate waarin de aandoening ook bij volwassenen kan voorkomen. 

Net voor die groepen mensen is het belangrijk om het werkgeheugen minder te belasten terwijl ze de testen doen. Een kladblad is voor hen dus cruciaal.

Selor geeft weliswaar aan dat wie dat wenst vooraf een attest kan binnenbrengen en alsnog een kladblad mag gebruiken tijdens de test. Maar mensen zijn niet altijd op de hoogte van een mogelijke aandoening, of bereid om gestigmatiseerd te worden door expliciet een kladblad aan te vragen. 

Door een kladblad enkel nog op aanvraag toe te laten, verhoogt Selor voor heel wat mensen de drempel om deel te nemen aan de testen. Daarnaast stijgt de administratieve werklast. Net nu verschillende federale overheidsdiensten kampen met zeer grote personeelstekorten, onbegrijpelijk.