Je rechten
bab449ae-2477-46b3-8fca-27c4c5741bd6
https://www.hetacv.be/je-rechten
true
Actualiteit
59ea6a04-d5cb-49bb-86bf-262457cb04b8
https://www.hetacv.be/actualiteit
true
Diensten
c7cddb17-187f-45c2-a0e2-74c299b8792b
https://www.hetacv.be/dienstverlening
true
Lid worden
abbb02d8-43dd-44b5-ae75-3cd90f78f043
https://www.hetacv.be/lid-worden
true
Het ACV
c62ac78b-1aa2-4cb9-a33b-59e6fc085fb4
https://www.hetacv.be/het-acv
true
Contacteer ons
7f7bdd4f-c079-401e-a1bf-da73e54f00c2
https://www.hetacv.be/contacteer-ons/contactpagina
true
Word nu lid

De grote schoonmaak gaat verder bij Trixxo en Daoust

De huishoudhulpen die met dienstencheques werken voeren nu al maanden actie voor een hoger loon, een betere terugbetaling van reëel gemaakte kosten (bvb vervoer-, parkeer- en telefoonkosten) en voor betere arbeidsomstandigheden. De huishoudhulpen blijven (ook letterlijk) in de kou staan en actievoeren. En dat terwijl de brandstofprijzen de pan uitswingen. Voor véél huishoudhulpen is de situatie uitzichtloos geworden. Vandaag betalen huishoudhulpen om te gaan werken. Ze besteden gemiddeld 10% van hun inkomen aan vervoerskosten.


Op 25 januari kondigden we in gemeenschappelijk vakbondsfront de grote schoonmaak van de sector aan met als eerste stap op 26 januari een actie in Brussel. Op 8 februari hebben we verschillende agentschappen in Antwerpen “schoongemaakt”. Na Brussel en Vlaanderen, was vandaag Wallonië aan de beurt. De bedrijven Trixxo en Daoust werden vandaag “schoongemaakt”. Daoust is een grote speler in de uitzendsector en maakte de voorbije 5 jaar 29.953.210€ winst, waarvan er voor 9.000.000€ aan dividenden werd uitbetaald, in het bijzonder aan de familie Daoust. Maar voldoende geld om de verplaatsingskosten op een correcte manier te vergoeden, dat zou er niet zijn? Trixxo is een commerciële dienstenchequeonderneming die ook vele kleine dienstenchequebedrijven overneemt. Deze bedrijfsuitbreiding wordt uitgevoerd met overheidsgeld. De onderneming telt momenteel niet minder dan 10.000 huishoudhulpen in een vijftiental juridische entiteiten. Dit stelt hen in staat om werknemers van de ene vennootschap naar de andere te transfereren om zo te ontsnappen aan sociale en fiscale regels. De voorbije 5 jaar maakte Trixxo 11.113.000€ winst en betaalde ze 1.121.000€ aan dividenden. Sinds 2021 is Trixxo de hoofdsponsor van de Hasseltse Trixxo Arena. Maar middelen voor een correcte en menselijke behandeling van het personeel, dat is er niet. Wij aanvaarden niet dat deze ondernemingen weigeren om hun winsten te gebruiken om aan de huishoudhulpen te geven waar ze recht op hebben. 

Net zoals 2 jaar geleden is de dienstenchequesector de enige sector waar nog geen sectoraal akkoord werd bereikt. Het grootste knelpunt is de terugbetaling van de vervoersonkosten. De werkgevers weigeren hier gehoor aan te geven en willen niet terug rond de onderhandelingstafel gaan zitten. De vakbonden vragen een fundamentele hervorming van de sector: het is onaanvaardbaar dat huishoudhulpen als tweederangs-werknemers worden beschouwd, terwijl sommige dienstencheque-bedrijven grote winsten maken. Zeker wanneer dit gebeurt in een sector die voor 70 % gesubsidieerd wordt met publieke middelen. Onze boodschap is duidelijk: betalen om te kunnen werken, dat moet gedaan zijn! De huishoudhulpen verdienen meer respect, een degelijk loon en goede verplaatsingsvergoedingen. We blijven erop hameren dat het overheidsgeld moet worden gebruikt voor de huishoudhulpen en niet mag dienen om privékapitaal te laten aangroeien en aandeelhouders te verrijken!