Het is tijd voor een debat over de paritaire comités in de handelssector. Colruyt zegt het, wij ook!
In een persbericht naar aanleiding van zijn algemene aandeelhoudersvergadering wijst Colruyt erop dat de paritaire comités van de handel niet meer overeenstemmen met de realiteit van het Belgische landschap van de sector. We zijn tevreden met deze uitspraak van Colruyt en steunen die ook.
Tweeënhalf jaar geleden heeft het dossier-Delhaize duidelijk aangetoond hoe eenvoudig het is voor een winstgevend bedrijf (zoals Delhaize) om van paritair comité te veranderen door zijn winkels te franchiseren en zo sociale dumping binnen de sector te organiseren. Sindsdien zijn de algemene arbeidsvoorwaarden in de sector erop achteruitgegaan: volledige sluitingen, faillissementen, sluiting van vestigingen en onderhandelingen waarbij steeds meer flexibiliteit, onzekerheid en zondagswerk opgelegd worden.
De vakbonden vragen dat er eindelijk een echt debat hierover op gang komt binnen de sector, met als doel de bevoegdheidsgebieden van de paritaire comités zodanig af te bakenen dat groepen gespecialiseerd in franchise, juridische constructies en spitsvondigheden geen sociale dumping meer kunnen aanwenden om werknemers steeds verder in onzekerheid te duwen.
Ter herinnering: de regering legt op dat de paritaire comités uiterlijk op 1 januari 2027 geharmoniseerd en vereenvoudigd moeten zijn. Het is dus hoog tijd dat dit bijzonder gevoelige debat van start gaat. Dit is de boodschap die we de komende dagen opnieuw zullen overbrengen binnen de vijf paritaire comités van de handel.
Ja, de vakbonden nemen hun verantwoordelijkheid. Ja, we verwachten van de werkgevers hetzelfde. Ja, we willen kwaliteitsvolle jobs. Nee, we willen geen onzekerheid en geen sociale dumping! De harmonisering van de paritaire comités is een zaak van de sociale partners in de handel.
Daarom zeggen we nog eens aan de dames en heren aan de andere kant van de tafel:
--> het is tijd om rond de onderhandelingstafel te gaan zitten en een serene toekomst uit te werken voor de werknemers van de distributiesector.

.tmb-smalllogo.png?Culture=nl&sfvrsn=cf198dd8_4)