Jobstudenten vissen achter het net

Jeroen Pollet
Op het Nelson Mandelaplein in Kortrijk kon je een tweetal weken geleden eendjes vissen bij Jong ACV. Bij elk eendje hoorde een verhaal van een jobstudent. Op die manier wilden de ACV-jongeren studenten bewustmaken van het feit dat studentenlonen discriminerend zijn. ‘Het lijkt een leuk extraatje, maar eigenlijk vis je als jobstudent vaak achter het net’, zegt Nicky Howie van Jong ACV West-Vlaanderen.
‘Wat gaan werken als student is een goed idee. Je doet ervaring op en je verdient er wat aan. Heel wat jobstudenten denken echter dat ze beter af zijn dan gewone werknemers. Als jobstudent betaal je namelijk zogezegd geen belastingen’, gaat Nicky verder. ‘Daar klopt niets van. Jobstudenten zijn slechter af door hun statuut.’
Geen sociale zekerheid
Doordat je als jobstudent geen volwaardige sociale zekerheidsbijdrage op je loon betaalt, bouw je geen sociale rechten op. ‘Uiteraard begrijpen we dat studenten niet wakker liggen van hun pensioenopbouw of rechten op een werkloosheidsuitkering bij ontslag, maar ze lopen ook vakantiegeld mis. Samen met de werkbonus zorgt dat ervoor dat je als gewone werknemer meer overhoudt dan als jobstudent, ondanks de veel lagere sociale zekerheidsbijdrage’, zegt Nicky.
Nicky Howie, Jong ACV West-Vlaanderen.
Geen job- of werkbonus
De laatste jaren zijn heel maatregelen ingevoerd om de koopkracht van werknemers met een laag loon te versterken. Nicky: ‘Jobstudenten zitten meestal niet in de hogere looncategorieën. Door hun statuut hebben zij echter geen recht op een werk- of jobbonus. Opnieuw zijn gewone werknemers dus beter af.’
Geen echt minimumloon
Studenten verdienen in de meeste gevallen minder dan het Belgische minimumloon. ‘Dit komt door het systeem van jeugd- en studentenlonen’, zegt Nicky. ‘Dat zorgt ervoor dat je als jobstudent afhankelijk van je leeftijd slechts een percentage van het minimumloon in de sector krijgt. In de horeca is het minimumloon bv. 14,1 euro per uur. Voor een jobstudent van 16 jaar is dat slechts 11,3 euro. Dat is discriminatie.’
Studentenwerk is ook werk
Om die redenen vissen jobstudenten volgens Jong ACV achter het net. ‘Studentenwerk is ook werk. Als Jong ACV eisen wij dat deze discriminatie van studenten stopt en dat jobstudenten een volwaardig loon krijgen’, besluit Nicky.
Informatie over campagnes en wetgeving: www.jongacv.be.
Vragen over studentenwerk: gratis infolijn www.chatmetisa.be.