Je rechten
bab449ae-2477-46b3-8fca-27c4c5741bd6
https://www.hetacv.be/je-rechten
true
Actualiteit
59ea6a04-d5cb-49bb-86bf-262457cb04b8
https://www.hetacv.be/actualiteit
true
Onze diensten
c7cddb17-187f-45c2-a0e2-74c299b8792b
https://www.hetacv.be/dienstverlening
true
Lid worden
abbb02d8-43dd-44b5-ae75-3cd90f78f043
https://www.hetacv.be/lid-worden
true
Het ACV
c62ac78b-1aa2-4cb9-a33b-59e6fc085fb4
https://www.hetacv.be/het-acv
true
Contacteer ons
7f7bdd4f-c079-401e-a1bf-da73e54f00c2
https://www.hetacv.be/contacteer-ons/contactpagina
true
Word nu lid

'Iedereen heeft recht op wonen'

Twee deelnemers blikken terug op het Vlaams ACV-congres ‘Ruimte maken voor elkaar’ dat begin september plaatsvond in Gent. Het congres ging in op brandend actuele thema’s als duurzaam wonen en werken en zich duurzaam verplaatsen. 


Veerle Pauwels is 38 jaar en als ACV-vrijwilliger actief in de Gentse Kanaalzone.

Waarom nam je deel aan het Vlaams congres? 
Veerle: ‘Ik nam al deel aan congressen en vond dat telkens enorm verrijkend. Ik moest niet lang nadenken om mij terug kandidaat te stellen. Je bereidt het congres met alle deelnemers uit de provincie voor: samen discussiëren, ideeën en ervaringen uitwisselen om zo tot een gedragen standpunt te komen. Je leert nieuwe mensen kennen tijdens de voorbereiding en op het congres zelf. Naast het inhoudelijk aspect en intensief engagement is er ook de nodige tijd voor ontspanning en plezier. Het was weer vree wijs en ik ben blij dat ik erbij mocht zijn! ‘

Welk onderwerp volgde je van nabij op het congres? 
Veerle: ‘Ik volgde het thema ‘van woonplaats naar werkplaats’ maar in het dagelijks leven werd ik ook al geconfronteerd met uitdagingen rond telewerken, het recht op een woning, de bereikbaarheid van je job … Door de coronacrisis en de huidige stijging van alle kosten zijn er nog meer knelpunten rond wonen naar boven gekomen. Het congres was de ideale plaats om de krijtlijnen uit te zetten voor de toekomst en ze te vertalen naar de werkvloer en naar onze woonplaats.‘
Zie je mogelijkheden om met een congresthema aan de slag te gaan?
Veerle: ‘Ook in onze regio, de Kanaalzone (ten noorden van Gent), merken we dat er op het vlak van sociale woningen nog heel wat werk aan de winkel is. De wachtlijsten worden steeds langer en kwalitatieve betaalbare huurwoningen zijn onvindbaar.

ACV Zaffelare voerde afgelopen zomer een actie rond de leegstand van sociale woningen en wij willen met onze afdeling Destelbergen/Heusden ook graag een actie opzetten om wat vaart te krijgen in het bijbouwen van sociale woningen.
Daarom ben ik ACV-vrijwilliger (militant): om ervoor te zorgen dat onze collega’s en medemensen het goed hebben. Dat we in een maatschappij mogen leven waar er voldoende ondersteuning is en de mensen in goede arbeidsomstandigheden mogen en kunnen werken.’  


Rik Waumans is 55 jaar en als ACV-vrijwilliger actief in de regio Aalst-Ninove.

Waarom nam je deel aan het Vlaams Congres? 
Rik: ‘Je krijgt de kans om vanuit de basis mee te denken over de standpuntbepalingen van het ACV rond maatschappelijk essentiële thema’s. Dat basissyndicalisme spreekt mij enorm aan.’  

Welk onderwerp volgde je van nabij op het congres? 
Rik: ‘Ik volgde de besprekingen over ‘Recht op wonen’. Dat gaat over veel meer dan enkel vier muren en een dak boven je hoofd. Ik geloof dat het recht op wonen de basis is tot de start van maatschappelijke en sociale integratie. Het zorgt ervoor dat je onderdeel kan worden van de samenleving en kan integreren in je buurt. Het maakt keuzes rond arbeid en gezin eenvoudiger. Je krijgt de kans om deel te nemen aan het verenigingsleven, de school, het werk … Je krijgt toegang tot sociale netwerken én je plaats in de maatschappij. 

Meer en meer komt dit recht op wonen in de verdrukking: huurprijzen swingen de pan uit, er is een ongezond opbod aan verkoopsprijzen, discriminatie loert om de hoek. Door de huidige crisis is het zelfs voor tweeverdieners moeilijk om een kwaliteitsvolle woning te verkrijgen, voor jongeren en alleenstaanden is het quasi onmogelijk. Het recht op wonen mag geen droom zijn maar moet binnen ieders mogelijkheid vallen.’

Zie je mogelijkheden om met een congresthema aan de slag te gaan?
Rik: ‘We werken al sinds 2000 rond het thema ‘wonen’ in onze afdeling. Ik ben afgevaardigde voor het ACV in de gemeentelijke commissie ruimtelijke ordening (gecoro) van Aalst en Lede waar we onze adviserende rol van sociale organisatie ten volle opnemen. Belangrijke items rond het recht op wonen zoals de kwaliteit van aangeboden projecten, mobiliteit en het energievraagstuk zijn vaste prik op de vergaderingen. Terugkoppeling en reflectie gebeurt op regelmatige basis tijdens onze regiovergaderingen.’
 
Interesse om lokaal mee te werken met het ACV zoals Veerle en Rik? Stuur een mailtje naar Joke Vermeersch.
Je verbond op sociale netwerken

Het ACV gebruikt cookies voor de goede werking van zijn websites, om informatie op maat aan te bieden en je persoonlijke ervaring te verbeteren. Door te klikken op ‘Accepteer alle cookies’ geef je toestemming voor het plaatsen van analytische en advertentiecookies. Deze kunnen ook door onze partners gebruikt worden. Je kan de cookies zelf instellen via de knop ‘Beheer je voorkeuren’. Ga naar de pagina cookies en voor meer info of consulteer onze policy  privacybeleid.